afghantravel ad
afghantravel ad
کد خبر: 1691

سیزدهمین نمایشگاه مشترک افغانستان و ایران در هرات

سیزدهمین نمایشگاه مشترک افغانستان و ایران در هرات , افغان تراول afghantravelaf

نمایشگاه سه روزه مشترک افغانستان و ایران روز دوشنبه در شهر هرات گشایش یافت که در آن از محصولات تجاری دو کشور به نمایش گذاشته می‌شوند.

دراین نمایشگاه مواد ساختمانی، مواد غذایی، ابزار خانه‌گی و فرآورده‌های کشاورزی افغانستان و ایران در ۳۰ غرفه از ایران و ۱۰ غرفه از بازرگانان افغان به نمایش گذاشته شده اند.

مقام‌های محلی هرات می‌گویند که چنین نمایشگاه‌ها در تقویت روابط بازرگانی دو کشور مؤثر اند.

مؤنسه حسن‌زاده، معاون اجتماعی والی هرات، گفت: «برگزاری چنین نمایشگاه‌هایی برای رشد روابط اقتصادی میان دو کشور نقش مهم دارد.»

بازرگانان نیز نقش این چنین نمایشگاه‌ها را برای توسعه روابط بازرگانی دو کشور مهم می‌دانند.

مهدی حسینی، بازرگان ایرانی، گفت: « ان شاالله با برگزاری این نمایشگاه بتوانیم همکاری خوبی در زمینه رشد اقتصاد دو کشور داشته باشیم.»

حیدریان، بازرگان ایرانی، گفت: «از طریق این نمایشگاه می‌خواهیم روابط تجاری بیشتری با بازرگانان افغانستان برقرار کنیم.»

این نمایشگاه همه ساله میان دو کشور افغانستان و ایران برگزار می‌شود اما آنچه از تحولات نرخ ارز و رکود بازار خوانده می‌شود، این نمایشگاه امسال از شکوه کمتری برخوردار است.

در این میان، محمود رشیدی افخمی، سرکنسول کشور ایران در هرات، دلیل اشتراک کمتر بازرگانان ایران در این نمایشگاه را خودکفا شدن بازرگانان افغانستان در زمینه تولید محصولات مشابه خواند.

او گفت: «اکثر کارخانه‌ها در افغانستان فعال هستند و این باعث شده که بسیاری شرکت‌های ایرانی ببینند که کالاهای مشابه در هرات تولید می‌شود و تو این موضع شرکت نکنند.»

در این مراسم رسولیان مدیر کل هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان رضوی ، رئیس گمرک دوغارون ،خطیبی رئیس اتاقهای تجارت هرات و هیات مدیره اتاق تجارت هرات ، رئیس تجارت و صنایع هرات وسایر مقامات دو کشور و تجار بازرگانان و فعالین اقتصادی حضور داشتند..
این نمایشگاه تا دهم  عقرب  در  تالار آسمان شهر هرات فعال و برای سه روز به‌روی مردم باز خواهد بود.


نویسنده: علی سلطانی هروی

رشد توسعه افغانستانصنعت-اقتصاد-توسعه

شما اولین دیدگاه را ثبت نمایید.

ثبت دیدگاه شما

afghantravel ad afghantravel ad