afghantravel ad
afghantravel ad
کد خبر: 662

کبک جنگی

کبک جنگی , افغان تراول afghantravelaf

کبک جنگی یک بازی سنتی در بین مردم افغانستان است، این بازی در تمام نقاط افغانستان مرسوم است و علاقه‌مندان زیادی نیز دارد.

کبک جنگی، سابقه تاریخی طولانی در افغانستان دارد. افرادی زیادی در روستاها و شهرهای افغانستان، کبک‌ها را برای جنگ داده اهلی ساخته و پرورش می‌دهند.

بسیاری از مردم کبک‌ها را برای شکار کردن کبک‌های کوهی، آموزش و پرورش می‌دهند و بعد از آموزش و پرورش آنها برای شکار کردن دیگر کبک‌ها به کوه‌ها می‌برند و توسط آنها کبک‌های دیگر را شکار می‌کنند.

کبک جنگی، طوری است که مسابقه میان کبک بازان برگزار می‌شود و این مسابقه طرف‌داران زیادی نیز میان یک قشر خاص دارد.

در این مسابقه روی کبک‌ها از سوی کبک بازان و کسانی که بازی را تماشا می‌کنند شرط بندی های نیز صورت می‌گیرد.

در برخی موارد کبک ها هر کدام داخل قفس با خواندن شان طرف را مغلوب می کند. در برخی موارد عملن دو کبک بیچاره را به میدان رها می کنند و آنها نیز تا وقتی همدیگر را با منقار و پنجه می زنند که یکی میدان را ترک کند و تسلیم دیگری شود.

 

البته تنها کبک جنگی در میان پرندگان بازی سنتی نیست، بودنه جنگی، مرغ جنگی که از آن به نان کُلنگی یاد می کنند و پرنده کوچک و خوش صدای دیگری نیز برای جنگ دادن پرورش داده می شود.

در میان این همه بازی‌ها که سنتی که با جنگ دادن دو پرنده انجام می‌شود، سگ جنگی نیز یکی از بازی‌های مشهور سنتی افغانستان به شمار می‌رود که از طرف‌داران ویژه برخوردار است.

برخی از شهروندان کشور، به دلیل این که درای بازی‌ها حیونات بیشتر اذیت می‌شوند با جنگ دادن حیوانات و دیگر پرنده‌ها موافق نیستند و این‌بازی ها را نکوهش می‌کنند.

اما به دلیل اینکه در افغانستان آمار بیکاری بالا است مردم برای اینکه برای شان یک سرگرمی دست و پا کنند با جنگ دادن پرنده‌ها و دیگر حیونات وقت‌های اضافی شان را پر می‌کنند.


نویسنده:سلطانی هروی

شما اولین دیدگاه را ثبت نمایید.

ثبت دیدگاه شما

afghantravel ad afghantravel ad