afghantravel ad
afghantravel ad
کد خبر: 818

کباب کوبیده

کباب کوبیده , افغان تراول afghantravelaf

کباب کوبیده یک غذای سنتی و اصیل مردم افغانستان است. این غذا به مناسبت‌های ویژه تهیه می‌شود. کباب کوبیده به دلیل اینکه بسیار خوشمزه و قوی است اکنون در بسیاری از کشورهای دیگر جهان نیز این غذای لذیذ مروج شده است

مواد لازم برای ١۲ سیخ

  • ۲عدد تخم‌مرغ
  • ١کیلو گرم گوشت چرخ کرده
  • ٠نیم کیلو گرم پیاز
  • ١قاشق چای خوری نمک و کمی مرچ

ظروف و وسایل لازم

١۲ عدد سیخ پهن مخصوص کباب کوبیده دیگ برای مخلوط کردن گوشت و رنده.

طرز تهیه

پیاز را رنده کنید اگر آب پس انداخت آب آنرا خالی کنید. گوشت چرخ کرده را با پیاز داخل دیگ بریزید و تخم مرغ‌ها را در داخل آن بشکنید نمک ومرچ بزنید  در ی حرارت بسیار بسیار کم قرار بدهید و با دست خوب مخلوط کنید. مخلوط کردن را معمولا باید هفت تا ده دقیقه انجام بدهید تا گوشت، پیاز و تخم مرغ خوب مخلوط شود در ضمن مخلوط نرم شود. گوشت را از  روی حرارت بردارید باز هم کمی مخلوط کنید.

گوشت را به دوازده قسمت مساوی تقسیم کنید و با دست به سیخ بکشید. برای به سیخ کشیدن کباب دست خود را در آب سرد بزنید تا کار با گوشت راحتر شود. هر سیخ تقریبا۱۲۰ گرم وزن دارد.  معمولا ۱۳۰ گرم را در دست می‌گیرم و به سیخ می‌کشم و بعد از اینکه خوب صاف شد سر و ته آن را با دو انگشت مثل قیچی قطع می‌کنم. این کار مهم است تا سر و ته کباب خوب به سیخ بچسبد، معمولا کباب که از سیخ می‌افتد بهمین خاطر است که سر و ته آن خوب به سیخ نچسبیده، در ضمن مهم‌تر از این باید گوشت را یکی دو ساعت قبل از کباب کردن به سیخ بکشید و آنرا به حال خود رها کنید تا مقداری از آب گوشت تبخیر شود در این حالت دیگر گوشت از سیخ در هنگام کباب کردن جدا نخواهد شد. اگر یخچال شما به اندازه کافی بزرگ است گوشت را بعد از به سیخ کشیدن داخل یخچال قرار دهید در غیر این صورت میتوانید در جای سرد نگهدارید.

کباب کردن کباب کوبیده هم با کباب های دیگر کمی فرق دارد به این صورت که آتش  زیاد لازم دارید تا کباب با حرارت زیاد و سریع کباب شود شما بلافاصله بعد از قرار دادن سیخ ها روی آتش باید شروع به پشت و روی کردن انها بکنید و این را را دوامدار انجام دهید مخصوصا در دقایق اول تا گوشت از سیخ جدا نشود سعی کنید آب آن زیاد خشک نشود در غیر آن کباب خشک خواهد شد همراه کباب کوبیده شده بادنجان رومی را نیز کباب کنید و تا ختم کباب کوبیده شده بادنجان رومی را درظریفی کنار حرارت قرار دهید تا سرد نشود.


نویسنده:سلطانی هروی

شما اولین دیدگاه را ثبت نمایید.

ثبت دیدگاه شما

afghantravel ad afghantravel ad