afghantravel ad
afghantravel ad
کد خبر: 653

سنگ اندازی

سنگ اندازی , افغان تراول afghantravelaf

در روستا های دور دست افغانستان، جوانان و نوجوانان برای ایجاد یک سرگرمی سالم و بخاطر صحت‌مند بودن شان بعضی فعالیت‌ها را انجام می‌دهند.

به دلیل اینکه امکانات و تجهیزات لازم برای وزرش کردن ویا این که کدام سرگرمی دیگر ندارند که وقت اضافی شان را سپری کنند بنا براین بازی های سنتی را ایجاد کرده اند.

در روستاهای افغانستان مردم مشغول کارهای زرعتی هستند. در فصل‌ زمستان به دلیل سرد بودن هوا و بارش برف، آنها مصروفیت خاص ندارند بنا براین در روزهای تعطیلی کنار هم جمع می‌شوند و با انجام دادن یک بازی وقت های اضافی شان را سپری می‌کنند.

آنها بازی‌های را که در اوقات فراغت و یا وقت های اضافی شان انجام می‌دهند پس از یک مدت زمانی در بین جوانان به بازی‌های سنتی معمول می‌شود و این بازی به دیگرمناطق کشور توسط جوانان و نو جوانان منتقل می‌شود.

بازی‌های سنتی، تاریخچه مشخص ندارند که درکدام زمان و توسط مردم کدام روستا برای اولین بار ایجاد شده است.

در میان بازی‌های سنتی،سنگ اندازی بازی دیگری از بازی‌های سنتی است که بیشتر میان جوانان محبوبیت دارد. زمان اجرای آن اکثرا در روزهای عید و روزهای آخر زمستان است. روش بازی طوری است که چند جوان دور هم جمع می شوند و یک سنگی را با وزن چند کیلو انتخاب می کنند که همه بتوانند آن را به فاصله‌ای پرتاب کنند. در این بازی که نوعی زور آزمایی نیز هست، هر کسی که توانست آن سنگ را دور تر از همه پرتاب کند مقام اول را به دست می آورد و به عنوان قدرت مندترین جوان شناخته می شود. سنگ اندازی شامل بازی های المپیکی نیز است که به شکل پیش رفته تر و حرفه‌یی تر آن افرادی در آن بخش تمرین می کنند و برای مسابقات میان کشورها نیز اشتراک می کنند. در افغانستان این بازی به شکل بسیار سنتی و احتمالن در تمام نقاط این کشور رایج است.

عکس: خبرنامه


نویسنده:سلطانی هروی

شما اولین دیدگاه را ثبت نمایید.

ثبت دیدگاه شما

afghantravel ad afghantravel ad