afghantravel ad
afghantravel ad
کد خبر: 674

تخم‌جنگی

تخم‌جنگی , افغان تراول afghantravelaf

تخم‌جنگی یک بازی سنتی بسیار قدیمی مردم افغانستان است. این بازی بیشتر در روزهای مناسبتی و سال نو، که بشتر مردم در مکان‌های تفریحی و پارک‌ها برای تفریح می‌روند انجام می‌شود.

در روزهای مناسبتی، به ویژه ایام سال نو و نوروز، تخم‌های جوش داده شده و سفت توسط کودکان برای فروش در مکان‌های تفریحی آورده می‌شود.

این بازی بیشتر در میان جوانان و نوجوان مروج است. طوری که در این بازی، دو نفر تخم‌های جوش داده و سفت در دست دارند، تخم‌ها را به یک دیگر می‌زنند و هر تخمی که زود تر شکست، صاحب آن بازنده است و تخم مرغ شکسته به برنده تعلق می‌گیرد.

تخم مرغ جنگی، تنها بازی محبوب جوانان افغانستانی نیست، بلکه در بین بزرگسالان هم از محبوبیت ویژه‌ای برخوردار است و بزرگسالان نیز برای سپری کردن اوقات فراغت شان، در جریان تفریح در مکان‌های تفریحی، این بازی را انجام می‌دهند.

کودکان نیز این بازی را بسیار دوست دارند و می‌توان گفت که بسیاری از خانواده‌های افغانستان این بازی را با اعضای خانواده خود انجام می‌دهند.

تخم جنگی نسبت به بازی‌های دیگری سنتی که در آنها از حیوانات و پرندگان استفاده می‌شود، بیشتر در بین مردم افغانستان علاقه مند دارد، زیرا به باور آنها بازی با حیونات یک کار خوب نیست بخاطری که در این بازی حیوانات بیشتر اذیت می‌شوند.

بازی تخم جنگی در کابل، بیشتر در ایام سال نو در زیارت سخی توسط جوانان و نو جوانان انجام می‌شود. و این بازی طرفداران خاص خود را دارد.


نویسنده:سلطانی هروی

شما اولین دیدگاه را ثبت نمایید.

ثبت دیدگاه شما

afghantravel ad afghantravel ad