afghantravel ad
afghantravel ad
کد خبر: 641

بازی غرسی

بازی غرسی , افغان تراول afghantravelaf

بازی غرسی یکی از بازی‌های سنتی در بین مردم افغانستان است. این بازی مانند بازی‌های سنتی دیگر بخاطر پر کردن اوقات فراغت در بیشتر مناطق افغانستان در بین کودکان و جوانان مروج است.

بازی غرسی در کنار این که یک بازی و سرگرمی سالم است، کودکان و بزرگ‌سالان می‌توانند وقت‌های اضافی شان را با آن سپری کنند.

به صورت عموم هدف از انجام دادن بازی‌های سنتی که هر منطقه و قریه‌های ولایت‌های افغانستان از خود ورزش‌های سنتی خاص خود را دارد ایجاد یک سرگرمی سالم بین مردم و باشندگان قریه و این بازی‌های سنتی ورزش را نیز شامل می‌شود.

باشندگان و مردمان قریه‌های افغانستان بخاطر این که به امکانات و وسایل ورزشی بهتر دسترسی ندارند بخاطر این که صحت‌مند باشند به وزرش‌های سنتی که خود شان ابتکار کرده اند روی می‌آورند.

بازی های سنتی که در میان مردم افغانستان انجام می‌شود تعداد از آنها بسیار جالب نیست و برای بیشترین افراد جلب توجه نمی‌کند بخاطری که در تعدادی از این بازی‌ها حیوانات و پرندگان آزار و اذیت می‌شوند.

درمیان بازی‌های سنتی دیگر در افغانستان، غرسی یکی دیگر از بازی‌های سنتی سرگرم کننده در بین جوانان و نوجوانان مردم افغانستان است. این بازی برعلاوه این که در بین جوانان و نوجوانان یک سرگرمی سالم را ایجاد می‌کند یک ورزش نیز است که قدرت بدنی بیشتر لازم دارد.

این بازی طوری است که در ابتدا جوانان و نو جوانان به دو گروه مساویانه تقسیم می‌شوند. از هر گروه دو نفر برای انجام دادن این بازی وارد میدان می‌شود.

هر کدام از بازیکنان یک پای خود را به دست می‌گیرد و با یک پا حرکت کرده و با شدت تمام خود حریف را می‌کوبند تا یکی از این بازیکنان به زمین بیافتد.

از میان این دو بازیکن، هرکدام پیشتر از دیگر به زمین بیافتد و یا همان پا را که با دست گرفته است از دست‌اش رها شود بازنده میدان است و دو جوان دیگر وارد رقابت در میدان می‌شوند.

رقابت به همین شکل الی آخر ادامه دارد، در اخیر در بین هر گروهی که برنده بیشتر بود، همان گروه نیز برنده این رقابت شناخته می‌شود.

در این بازی هر جوان و نوجوانی که قدرت بدنی بیشتر داشته باشد و یا این بازی را نسبت به دیگران بیتشر انجام داده باشد، طرفداران به ویژه خودش را دارد و از طرف تماشاچیان مورد استقبال گردم قرار می‌گیرد.

بازی غرسی یک بازی گروهی است که بیشتر توسط گروه از جوانان و نوجوانان در اکثر مناطق افغانستان انجام می‌شود حتی این که این بازی در شهرهای بزرگ افغانستان نیز در بین جوانان و نوجوانان انجام می‌شود.


نویسنده:سلطانی هروی

شما اولین دیدگاه را ثبت نمایید.

ثبت دیدگاه شما

afghantravel ad afghantravel ad