afghantravel ad
afghantravel ad
کد خبر: 726
ولایت فراه ولسوالی فراه

کافر قلعه

کافر قلعه , افغان تراول afghantravelaf

کافر قلعه در ولایت فراه موقعیت دارد که گفته می‌شود این قعله در حدود دو هزار سال قدمت تاریخی دارد. براساس شاهنامه فردوسی، این قلعه مربوط به کک کهزار بوده است. کافر قلعه، در ۱۵ کیلومتری شهر فراه بر قراز کوهی مرتفع به شکل یک آثاری از یک بنای تاریخی دیده می‌شود که آن را کافر قعله می‌نامند که حصارهای آن همرا با سنگ و خشت همراه با گچ ساخته شده است.

به گفته رئیس اداره اطلاعات و فرهنگ فراه، کافر قلعه از آثار بزرگ تاریخی و باستانی سیستان سابق و فراه فعلی است و احتمالاً بیش از دو هزار سال قدمت تاریخی دارد.

بر اساس روایت شاهنامه فردوسی، این بنای با شکوه روزگاری از بزرگترین قلعه‌های سیستان زمین بوده است. قسمت بالایی این قلعه، با ساختمان زیبا و تخت سلطنتی مزین است که زندگی اشخاص مرفه همان زمان را نشان می‌دهد.

بر اساس شاهنامه و روایات تاریخی، کافر قلعه متعلق به پهلوان سرزمین فراداتا (فراه) کک کهزاد بوده است.

در شاهنامه فردوسی درباره کک کهزاد آمده است که او بر فراز کوهی در قلعه‌ای می‌زیسته و هزار سپاهی در خدمت داشته است.

یکی از شگفتی های این قلعه، وجود چاهی با دیوارهای لغزنده و عمقی حدود ده متر است. برخی معتقدند که از آن به حیث زندان استفاده می شده است.

در قسمت غربی این کوه،  زمین همواری وجود دارد حدود ۲۰ سانتی متر از ارتفاع دارد و میدان زورآزمایی پهلوانان بوده است که بر اثر بارش باران و برف آسیب‌هایی به آن رسیده است.

در قسمت بالای این کوه، بقایایی از عمارت‌هایی دیده می‌شوند. این عمارت ها به دو شاخۀ اصلی و فرعی تقسیم می شود که شاخه اصلی آن مقر کک کهزاد و شاخه دیگر آن مربوط به خواهر وى بوده است.

گردشگران داخلی زیادی برای دیدن این بنای تاریخی به فراه سفر می‌کنند اما ناامنی مانع آن شده است که گردشگران خارجی برای دیدن آن سفر کنند.

متاسفانه این بنای تاریخی در معرض تخریب قرار دارد و تلاش برای بازسازی این قلعه تاریخی تاکنون کارساز نبوده است.


آدرس: ولایت فراه، در ١٥ کیلومتری شهر فراه، کافر قلعهنویسنده:سلطانی هروی

شما اولین دیدگاه را ثبت نمایید.

ثبت دیدگاه شما

afghantravel ad afghantravel ad