afghantravel ad
afghantravel ad
کد خبر: 377
ولایت بامیان ولسوالی بامیان

تندیس بودا در افغانستان از کهن ترین آثار تاریخی جهان

تندیس بودا در افغانستان از کهن ترین آثار تاریخی جهان , افغان تراول afghantravelaf

در ولایت بامیان افغانستان ۲ تندیس بزرگ از بودا درسال ۵۰۷ میلادی (تندیس کوچک) و درسال ۵۵۴ میلادی (تندیس بزرگ) ساخته شده اند.تندیس های عظیم بودا،در دل کوهی دراستان بامیان افغانستان ساخته شدندو در کنار مجموعه ای از بناهای تاریخی دران محل برای زمانی طولانی از جاذبه های اصلی گردشگری بودند.تندیس بزرگ با ارتفاع ۵۳ متر صلصال نام داشت و تندیس کوچکتر با ارتفاع ۳۵ متر ارتفاع شمامه نامیده می شد. تندیس های بودا در بامیان، تاقبل از انکه در زمان طالبان تخریب شوند،بزرگ ترین تندیس های بودا و بلند ترین مجسمه های سنگی جهان به شمار می امدند. این دو پیکره بزرگ بودا در دل صخره های کوهپایه های دره تاریخی بامیان درزمان امپراتوری کوشانیان ،درسده های نخست تا پنجم میلادی ،ساخته شدند.تندیس های بودای بامیان که بیش از۱۵۰۰ سال سابقه تاریخی داشتند،

این دو تندیس متعلق به قرن ۶ میلادی هستند و مجسمه ی کوچکتر کمی کهن تر است. باستان شناسان عقیده دارند که وجود این دو مجسمه از بودا در افغانستان نشان دهنده ی هنر مجسمه سازی یونانی در منطقه ی آسیای مرکزی و افغانستان بوده است. تندیس بزرگ تر چهره ی مردی را به تصویر کشیده و تندیس کوچک زنی را به نمایش در آورده به همین دلیل برخی هم اعتقاد دارند که تنها سبک مجسمه سازی این دو سازه مربوط به بودا است و هیچ ربطی به بودا ندارد و تنها یک زن و مرد را نشان می دهد و آن ها در صحت اعتقادشان بیان می کنند که در هیچ جایی بودا در کنار همسرش به تصویر کشیده نشده است.

در هر صورت این دو پیکر را با نام های صلصال و شهمامه می شناسند و از شهرت زیادی در کشور افغانستان برخوردار هستند. اگر با دقت تر به تصاویر نگاه کنید متوجه خواهید شد که پیکره ی این دو تندیس در غار کوهی از جنس سنگ کنده کاری شده اند که ارتفاع بلندترین آن ۵۸ متر می باشد و مجسمه ی کوچک تر هم در دالانی ۳۸ متری قرار دارد.

این دو مجسمه به همراه غار کوه های عظیمشان در سده های گذشته از محبوب ترین دیدنی های تاریخی در افغانستان بوده است

گفته می شود این دو تندیس طی قرون مختلف بارها تخریب شده اند. این مجسمه ها در میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده اند و جزو مهم ترین آثار کهن باقی مانده بر کره ی زمین محسوب می شوند.

قدمت: تندیس کوچک متعلق به سال ۵۰۷ میلادی و تندیس بزرگ سال ۵۵۴ میلادی می باشد.


آدرس: ولایت بامیان، دره بامیان در مناطق هزاره‌جات، تندیس بودانویسنده:سلطانی هروی

آثار_آبدات_تاریخی_افغانستان

شما اولین دیدگاه را ثبت نمایید.

ثبت دیدگاه شما

afghantravel ad afghantravel ad