afghantravel ad
afghantravel ad
کد خبر: 706
ولایت کابل ولسوالی کابل

بند قرغه، تفریح‌گاه شهروندگان کابل

بند قرغه، تفریح‌گاه شهروندگان کابل , افغان تراول afghantravelaf

بند قرغه یکی از مکان‌های است که آب‌ و هوای مناسب برای سپری کردن اوقات فراغت دارد به همین دلیل است که در فصل تابستان تعداد زیادی از شهروندان کابل و دیگر ولایت برای سپری کردن اوقات فراغت و ایام تعطیلی شان در این مکان می‌آیند و در بعضی موارد این مکان توجه توریست‌های خارجی را به خود جلب می‌کند و آنها را نیز در این مکان می‌کشاند

قرغه از زمره تفریحگاه های مشهور و با اهمیت درشهرکابل است و این دره زیبا را سلسله کوه های کم ارتفاع و تپه های خاکی احاطه کرده است که می توان گفت نزدیک ترین منطقه ی تفریحی به شهرکابل است که در۵ کیلومتری شمال کابل موقعیت دارد و یکی ازنقاط تماشایی و زیبا برای تفریح به حساب می آید. آنچه این محل را به شهرت رسانده است بند آبگردان قرغه می باشد که گل های رنگارنگ و آب وهوای معطر و گواری آن با ده ها سرگرمی دیگر، قرغه را مکان مناسب برای تفریح خانواده ها ساخته است. مردم شهرکابل درفصل گرما در روزهای تعطیل به منظور سرگرمی، تفریح و استفاده ازهوای صاف و پاک به این مکان می روند تابه دور از سروصدا و آلودگی صوتی، دراین تفریحگاه بی نظیر به تفریح و آرامش خاطربپردازند. این بند درزمان سلطنت محمدظاهرشاه درسال۱۳۳۰به حیث یک مکان تفریحی ساخته شده است و در آن زمان حتی برخی ازمقامات دولتی درنزدیکی آنجا زندگی میکردند. بند قرغه همیشه مورد توجه گردشگران بوده و زیبایی های شگفت انگیز آن، آنان را به این محل کشانیده است در زمان محمدظاهرشاه، در اینجا تنها یک رستورانت به نام سپوژمی نیزساخته شده بود ولی درسال های پسین، تغییرات و امکانات زیادی به منظور تفریح وسرگرمی ازقبیل مهمانخانه ها،رستورانت ها ساخته شده که غذای مشهور این رستورانت ها کرایی و انواع کباب های افغانی میباشد.

همچنان قایق رانی، بازدید ازفارم ماهی پروری، قوریه درختان سبز و میدان گلف ازجمله ی سرگرمی های خوب و جالب این تفریحگاه زیبا به شمارمیرود.به قول محمدامان امانیاررئیس جنگلات وزارت زراعت، بندقرغه درحال حاضریک تفریحگاه آرامبخش و دلپذیر برای شهروندان است که درابتدا هدف عمده و بنیادی از ایجاد این بند برعلاوه ساحهءتفریحی وتزئینی آن، بهبود آب های زیرزمینی، آبیاری زمین های زراعتی درشهرکابل و حفاظت ازآب هایی که ازسلسله کوه های دره پغمان دراین بند سرازیرمی شود،بود که منحیث یک پروژه تنظیم آب به خاطر ذخایر آب های زیر زمینی و نوشیدنی در نظر گرفته شده بود. کارسرسبزی اطراف این بند مربوط وزارت زراعت می شود که تاکنون دراطراف این بند درساحهء۲۶۴هکتار زمین درحدود۴۳هزار و سه صد و شصت و هفت اصله نهال و اشجار زینتی مانند ارغوان راغرس کرده بیم و روزانه درحدود ۷۰ هزارمتر مکعب آب به خاطرآبیاری آن درنظرگرفته شده است. بنابرگفته ای انجینیرعبدالمعروف «مسیر»،رئیس عمومی حوزه دریایی کابل، ظرفیت اعظمی این بند به خاطر ذخیره ی آب۱۲ملیون مترمکعب است که دراوایل، این بند ۲۰۰۰ هکتار زمین زراعتی را آبیاری میکردکه بعدآ با ایجاد منازل رهایشی به۱۰۰۰هکتار زمین کاهش یافت و نکته قابل ذکراین است که این بند درکاهش آلودگی هوا و ایجاد محیط زیست سالم ، تاثیر گذار است.


آدرس: ولایت کابل، در پانزده کیلومتری شهر کابل و روی رودخانه پغمان، در منطقه قرغه، بند قرغهنویسنده:سلطانی هروی

شما اولین دیدگاه را ثبت نمایید.

ثبت دیدگاه شما

afghantravel ad afghantravel ad